Defne’nin Annesi’nin İngilizce kitap listesi – II

İşte listenin geri kalanı. Sıralamadan çok emin değilim. Defalarca değiştirdim. Sıralamayı boşverin, bunlar benim en beğendiğim yirmi İngilizce çocuk kitabının geriye kalan on tanesi olsun.

If you give a mouse a cookie10. If You Give a Mouse a Cookie (Bir Fareye Kurabiye Verirsen), Laura Joffe Numeroff.
Faraye bir kurabiye verirsen, süt ister, sonra içmek için kamış ister, peçete ister… diye sürüp gidiyor hikaye. Her sayfanın sonunda farenin ne isteyeceğini tahmin ederek zevkle okunuyor. Bu da Türkçe’ye çevirdiğim kitaplardan. Defne de Derin de çok severek okudular. Aynı farenin değişik maceraları da yazılmış. Bu listedeki bir çok kitap gibi yazıldığından beri popülerliğini kaybetmemiş çok bilinen bir kitap.

Caps for Sale9. Caps for Sale (Satılık Kasketler), Esphyr Slobodkina.
Bu kitabı Defne ve Derin Şapkacı ve Maymunlar olarak biliyorlar. Tercüme ettiğimde başlığını öyle koymuştum. Sayfanın üstündeki resminde de görebilirsiniz. Yazarı aslen Sırp,  Amerika’ya 29 yaşında gelmiş. O yüzden hikayede bir Avrupa havası var. Belki de o yüzden çok seviyorum. Maymunlar adamın kasketlerini çalıyorlar. Adam onları geri istediğinde dediklerini anlamayıp yaptıklarını tekrar ediyorlar. Önce ellerini kollarını sallıyorlar, sonra tepiniyorlar. Bu kitabı okurken ben şapkacı oluyorum, Defne ve Derin de maymunlar. Çok eğleniyoruz!
The Woodcutter's Coat8. The Woodcutter’s Coat (Oduncunun Paltosu), Ferida Wolff (yazan), Anne Wilsdorf (resimleyen).
Bu listedeki en az bilinen kitap. Baskısı çoktan tükenmiş. Eskiciden alıp tercüme ettiğim kitaplardan. Oduncu yeni diktirdiği paltosunu yolunu kesen hırsıza kaptırıyor. Hikaye boyunca palto kasabadaki bir çok kişinin elinde dolaşıp tekrar oduncuya geri geliyor. Hikayesi kadar resimlerini de çok seviyorum. Nedendir bilmem ama  terzinin başında fesi var.

Art and Max7. Art and Max (Art ve Max), David Weisner.
Arthur ve Max iki kertenkele. İngilizce “Benim resmimi yap” ve “Beni boya” aynı söylendiği için Max Arthur’un dediğini yanlış anlayıp onu bir güzel boyuyor. Sonra yaptığımı düzelteyim derken önce Arthur’un renklerini sonra da çizgilerini siliyor. Sonra tekrar Arthur’un resimini sıfırdan yapıyor. Arthur’un kısaltılmış hali Art aynı zamanda sanat demek. Başlıkta bir kelime oyunu var.  Kitabı aldığımdan beri Defne ve Derin ellerinden bırakmıyor. Kitaba kanıp birbirlerini boyamasınlar da!

Walter the Baker6. Walter the Baker (Fırıncı Walter), Eric Carle.
Avrupa’da ortaçağ’da bir dük ve düşesin surlar içindeki küçük ülkesinde yaşayan fırıncı Walter’ın başı bir gün yaptığı tatlı çöreklere süt yerine su koyunca çok fena belaya giriyor. Çörekleri beğenmeyen dük önce Walter’ı ülkesinden kovuyor ama sonra ona ikinci bir şans veriyor. Walter da tesadüf eseri pretzel’ı keşfediyor. Pretzel düğüm şeklinde bir çeşit Alman çöreği. Nasıl olduysa daha evde pretzel yapmayı denemedik.

Toy Boat5. Toy Boat (Oyuncak Tekne), Randall de Séve (resimleyen), Loren Long (yazan).
Bu Derin’e aldığım ilk kitap. Kendileri ikinci çocuk olduğu için genelde Defne’ye aldıklarımı okudu. Ama bu kesinlikle oğlan çocuk kitabı. Küçük çocuk rüzgarlı bir günde yanlışlıkla oyuncak teknesinin ipini elinden kaçırıyor. Oyunca tekne de o çok özendiği gerçek teknelerle tanışıyor. Ama bir süre sonra korkup eve dönmek istiyor. Derin’le bunu defalarca okuduk. Bu hikayeyi okuyunca canım deniz kenarına gidip kağıttan kayık yüzdürmek istiyor. Belki de çocuk olmak istiyordur.

Brown Bear, Brown Bear, What Do You See?4. Brown Bear, Brown Bear, What Do You See? (Kahverengi Ayı, Kayverengi Ayı, Ne Görüyorsun?), Bill Martin Jr. (yazan), Eric Carle (resimleyen).
Küçük çocuklara renkleri öğreten yüzlerce kitap var. Bence en güzeli bu! Defne de Derin de bu kitabı ezbere biliyorlardı. Bir anlamda ilk okudukları kitap oldu ikisinin de. Hatta Derin bir dönem bu kitapla birlikte uyudu.

Go, Dog! Go!3. Go, Dog. Go! (Git, Köpek! Git!), P. D. Eastman.
Başlığın tercümesini yapınca birden kitabın havası değişti. Malum Türkçe’de köpek sözü bazen küfür olarak kullanılıyor. Amerikalılara bunu bir türlü anlatamıyorum. Belki de bu yüzden bu kitabı hiç Türkçe okumadık. Neyse, bunlar araba kullanan köpekler. Kırmızı ışıkta duruyorlar, yeşilde geçiyorlar (gidiyorlar). Sonunda bir partiye gidiyorlar. İngilizce yeni okumaya başlayan küçük çocuklar için çok güzel bir kitap. Derin’de ilk defa İngilizce’yi bu kitabı okurken duydum.

Horton Hatches the Egg2. Horton Hatches the Egg (Horton ve Yumurta), Dr. Seuss.
Küçük insanları kurtaran fil Horton’un diğer macerası. Tembel kuş kuluçkaya yatmaktan sıkılınca yerine Horton’u bırakıyor. Sözünün eri fil Horton hiç bir şekilde görev yerinden ayrılmıyor ve başına türlü bela geliyor. Yumurtanın kırılmasına yakın tembel kuş geri geliyor. Şimdi yumurtadan çıkan bebek kimin yavrusu?

The Very Hungry Caterpillar1. The Very Hungry Caterpillar (Çok Aç Tırtıl), Eric Carle.
Defne üç aylıkken dadısı işe başladığında ondan Defne’ye okuması için İspanyolca kitaplar almasını istedik. Bu aldığı ilk kitaplardan biriydi. Bu kitaba baktıkça bebekken Defne’nin minik parmaklarını deliklere sokmaya çalışması aklıma geliyor. Çok aç tırtıl yumurtadan çıktıktan sonra bir hafta boyunca her gün birşeyler yiyor. Cumartesi oburluktan biraz midesi ağrısa da sonra düzeliyor ve kozasını yapıp çok güzel bir kelebek oluyor. Bu kitabın Türkçesi de varmış. Bu arada biraz pahalı değil mi 46.99 TL bir çocuk kitabı için?

Bir gün de Türkçe kitapların listesini yapmayı düşünüyorum. Ama Türkçe kitaplarımız nispeten daha az. Aralarından tercüme olanları çıkarınca geriye iyice az kalıyor. Annem gelecek ay geliyor. İnternette gezinip biraz kitap beğeneyim de çoğalsınlar. 🙂

Reklamlar
Bu yazı çocuk kitapları içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Defne’nin Annesi’nin İngilizce kitap listesi – II

  1. Mete Tortop dedi ki:

    Yaptığın tercümelerden koymayacakmısın ?

    • Defne'nin Annesi dedi ki:

      Tercümeler kitapların kendileri olmadan pek bir işe yaramaz. Sonuçta resimli kitapların hikayelerinin çoğu resimlerinde.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s