Harita alıştırması

Yol_tarifiBu haftaki alıştırma için İspanyolca ödevimden esinlendim. Bizim buradaki alışveriş merkezinden evimize nasıl gelindiğini İspanyolca öğretmenime tarif etmem lazım. Benzer bir alıştırma için Defne’ye uydurma bir harita hazırladım. Amaç yönleri öğrenmek. Mesafeleri hesaplamak için biraz da aritmetik lazım.

Yer adları uydurmak zor geldiği için gerçek isimler kullandım. Ama haritanın kendisi tamamen yanlış. Annem uydurduğum haritaya bakar bakmaz “Karadeniz yanlış yerde!” dedi. Ben de “Anne ne doğru yerde ki?” diye sordum. Yeşilırmak Tuz Gölüyle Uzungöl’ün arasından akıyor. Bodrum’un ortasındaki Ortakent Uludağ eteklerinde! Kilometreler de Defne’nin toplayabileceği kadar küçük sayılar. Yollar ise cetvelle çizilmiş gibi çünkü ben onları cetvelle çizdim. Neyse, bu uydurma haritaya baktıktan sonra cevaplanacak sorular var. En sonunda da doğru bir haritadan o yerleri bulacağız. Dereköy Bandırma Gönen’de benim dedemin köyü. Diğerlerini de internette arayıp buluruz. Ya Google haritalarını ya da iPad için olan National Geographic harita uygulamasını kullanarak.

Sakın bu haritaya güvenip yola çıkmayın!

Şimdi de bir İstanbul haritasını basitleştirmeye çalışıyorum. Sultanahmet civarındaki bazı küçük caddeleri kaldırıp Defne’nin anlayabileceği bir hale getireceğim. Sonra ona göre bir yol tarifi alıştırması yazmayı planlıyorum. İspanyolca ödevimi de herhalde önce yazıp sonra ezberleyeceğim 🙂

Reklamlar
Bu yazı okuma yazma alıştırmaları içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Harita alıştırması

  1. Mete Tortop dedi ki:

    Ülkenin altını üstüne getirmişsin ama kimseye en ufak bir zararı yok!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s