Ailemizin hikayesi

Yurtdışında yaşayan ailelerin en büyük problemi kendi ailelerinden uzakta olmaları. Ben büyürken anneannem, dedem, babaannem, büyük babam, teyzemler, halamlar hep benim çevremdeydi. Defne ve Derin için ise durum farklı. Türkiye’deki ailelerini senede bir kere görüyorlar. Her sene gittiğimizde bir çoğuyla bir veya iki kereden fazla görüşemiyoruz. Anneanneleri ve babaanneleri buraya gelip bizimle kalıyorlar ama senede birer kere. Biz bu kadarla yetinmek zorundayız. Bu konu benim hep aklıma takılıyor. Türkiye’ye dönmeye de niyetim olmadığı için çocuklar ailelerini daha iyi nasıl tanırlar diye hep düşünüyorum.

Anneannem, dedem, teyzem ve annem.Sonunda bir kitap hazırlamaya karar verdim. Önce aile ağacı düşünüyordum. Ama o çok kısıtlı olur. O yüzden bir aile albümü hazırlayacağım. Ailemizde kimin nerede doğup büyüdüğü, eşlerin birbirleriyle tanışma hikayeleri, annemlerin ve bizlerin çocukluk resimleriyle dolu bir albüm. Bu sene Türkiye’de bir aydan fazla bir süre kalacağız. Bir kısmında gerekli resimleri toplayıp iyi bilmediğim hikayeleri, özellikle babalarının tarafında, öğreneceğim. Sonbaharda döndüğümde de hazırlamaya başlarım.

Annem albüm yapmayı çok sever. Bizim her tatilimizin ve kardeşimle benim doğum günlerimizin fotoğraflarını onlarca albümde saklıyor. Ben de herhalde ondan özendim. Önceleri – resimlerin filmli makinalarla çekilip basıldığı antik dönemlerde- resimleri seçip, kesip yapıştırarak albüm yapıyordum. Çocuklar doğduğundan beri dijital resimleri albüm yapan bir siteye yükleyip kitap bastırıyoruz. Birer kopya da anneanne ve babaanneye yaptırıyoruz. Biz MyPublisher‘ı kullanıyoruz. Bildiğim bir de Shutterfly var. İkisinde de internet üzerinden resimleri yükleyip hazır şablonlarla sayfa düzenini yapıyorsunuz. Onlar renkli ve ciltli albümleri basıp size postalıyorlar. Türkiye’ye de Lukapu ve PhotoBook sitelerini buldum. Herhalde benzer şekilde çalışıyorlardır. Basılı kitaplar eski usul hazırlanmış albümlerden daha dayanıklı oluyorlar. Bizde şimdiye kadar altı tane albüm oldu.

albumler

Defne ve Derin baka baka eskitemediler. Resimler yerlerinden çıkmıyor, köşeleri kıvrılmıyor. Hem istediğimiz kadar metin de koyabiliyoruz. İkisi de Haziran doğumlu olduğu için bizim aile senelerimiz Haziran’dan Haziran’a. Bu seneye kadar babaları yapıyordu bu işi. Bu sene Mayıs ayında yedinci albümü ben hazırlayacağım. Umarım çok zor olmaz!

Bu yazıyı New York Times’da The Family Stories That Bind Us (Bizi Bir Araya Tutan Aile Hikayeleri) makalesini okuduktan sonra yazdım. Yazı fotograf albümleriyle ilgili değil. Aileler içinde uyumu sağlamak için iş dünyasında kullanılan yöntemlerden bazılarının nasıl etkili olabileceğinden bahsediyor yazı. Aile fertlerinin yaşam öykülerinden bahsedip onların tecrübelerinden ders çıkarmaya çalışmak bunlardan biri. Peki acaba iş dünyasında kullanılan bu yöntemlerin fikirleri nereden çıkmış? İnsanlar binlerce yıldır aileler içerisinde yaşıyorlar. İş dünyası ve kültürü ne kadar eski ki?

Reklamlar
Bu yazı çocuklar büyürken içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Ailemizin hikayesi

  1. Defne'nin Annesi dedi ki:

    MyPublisher albüm hazırlamak için yeni bir iPad uygulaması çıkarmış.
    http://keepshot.com/

  2. Geri bildirim: Geçen Yüzyıl | Defne'nin Annesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s