Büyük oyunları

Bazen çocuk oyunları oynamaktan sıkıldığınız oluyor mu? Renkli plastik parçalar, okunup öğrenilecek kurallar, çocukça resimler… Şöyle bildiğiniz bir oyunu oynayıp çocuklarınızı yenmek istemez misiniz? Ben bu amaçla Defne ve Derin’e tavla, satranç ve pişti öğrettim. Gaddar anne olmamak için arada bir yeniliyorum ama yine de çok zevkle oynuyorum! Herksin bildiği oyunları Türkiye’de de anneanneyle, babaanneyle ve dedelerle de oynayabilecekler.

oyunkagitlariBu üçünün arasına en az rağbet göreni pişti oldu. Sebebi de kağıt oyunları arasında UNO’yu çok sevmeleri. Ne zaman elime kağıtları alsam pişti yerine UNO oynamak istiyor Derin. Pişti deyip geçmeyin. Oynarken çıkan kağıtları saymak gerekiyor. Çoğu zaman benden iyi hatırlıyorlar. Hafızalarında daha çok yer var tabi! Sadece 4 kağıtla oynandığı için Derin’in elinde tutması kolay oluyor. Bir de oyunun sonunda kağıtlarına bakıp puanlarını hesaplaması gerekiyor. Acaba blöflü piştiyi de becerebilirler mi?

tavlaTavla üçünün arasında benim en sevdiğim oyun. Ben de bu yaşlarda dedemden öğrenmiştim tavla oynamayı. Oynarken bol bol aritmetik var. Kaç atmaları gerektiğini hesaplarken, hangi zarlarla kapı alabileceğini düşünürken ve de tabi pullarını oynatırken. Bir de olasılık hesabı var işin içinde. Derin çok sevdiği 6-6’nın ne kadar seyrek geldiğinin farkında. Zar atıp kaç geleceğini beklemek de eğlenceli oluyor tabi.

satrancSatranç en ciddisi. Çok düşünmeyi gerektiriyor. Açıkçası ben satranç oynamayı çok iyi bilmem. Çocuklarımı yenebiliyorum tabi ama onları bana karşı oyun kurduracak kadar iyi idare edemiyorum. Sonuçta tavla oynarken hiç düşünmeseler de zarları attıkça ilerliyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar sonunda oyunu bitiriyorlar. Kazanmaları için bir iki açık vermem ve onları kırmamam yetiyor. Ama satrançta bir stratejileri olmalı. Onu nasıl öğretirim bilemiyorum. O yüzden kendime bir çocuklara nasıl satranç öğretilir kitabı arıyorum. Az taşla başlayıp basit problemler çözdürmek lazım önce. Yavaş yavaş taşların sayısını arttırarak ilerleyeceğiz. Çocuklarla birlikte ben de bu oyunu öğreneceğim galiba.

chocolate fixRenkli plastik parçalarla oynanan çocuk oyunları deyince geçenlerde çocuklara Chocolate Fix diye bir oyun aldım. Üç ayrı renkte ve üç ayrı şekilde 9 parça plastik (iyi ki!) şekerlemeyi ipuçlarına göre yerleştiriyorsunuz. Çocuk oyunu deyip geçmeyin. İleri seviyeleri bayağı karışık. Dağınıklık olmasın diyorsanız iPad için uygulaması da var. Diğerlerinin de uygulamaları var tabi ama amaç birlikte birşeyler yapmak değil mi?

Reklamlar
Bu yazı oyun-oyuncak içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s