Dilimin ucunda (yeni) kelimeler

Evde Türkçe konuşmak konusunda ısrarımız devam ederken bunun çocukların okuldaki (İngilizce) derslerini nasıl etkilediğini düşünmeden edemiyoruz. Defne’nin İngilizcesi okulda hızla ilerliyor. Özellikle kelime haznesi büyük bir hızla gelişiyor. Ama acaba evde de İngilizce konuşuyor olsaydık bu Defne için daha kolay olur muydu?

Çocuklar konuşmayı sıfırdan öğrendikleri için bilmedikleri kelimeleri duymaya, bu kelimelerin anlamlarını cümleden veya konudan çıkarmaya çok alışıklar. Sadece alışık değiller; bu konuda oldukça da yetenekliler. Her duydukları kelimenin anlamını kendi kendilerine ilk seferde öğrenmiyorlar tabi.  Türkçe SözlükBazen bir iki kelimenin anlamını bilmedikleri halde konuşulanın yeteri kadarını anladıkları için bunu dert etmiyorlar. O kelime veya kelimeler o sefer öğrenilmiyor. Ama bilinçleri ve bilgi seviyeleri arttıkça, neyi bilip neyi bilmediklerinin daha çok farkına varmaya başlıyorlar. O zaman anlamadıkları kelimeyi doğrudan sorup öğrenmek istiyorlar. Son zamanlarda Defne ve Derin duydukları veya okudukları kelimelerin anlamlarını daha sık sormaya başladılar. Biz de hem evde İngilizcesini desteklemek için hem de her şeyi bize sormasın diye Defne’nin eline bir İngilizce sözlük tutuşturduk.

Artık kitap okurken elimizde fosforlu kalem, yanımızda sözlük var. Önce bilmediğimiz kelimeleri işaretliyoruz. Tabi kütüphane kitabı değilse. O sayfa veya bölüm bitince de kelimelere sözlükten bakıyoruz.

Harry Potter and the Chamber of Secrets

Kitaplar kirlenmesin diye düşündük elbet. Ama öğrenmenin kitapları temiz tutmaktan daha önemli olduğunda karar verdik. Defne bu yeni oyunu çok sevdi. Şimdilik bildiğimiz kitap şeklindeki sözlükte kelimeleri alfabetik sıralarına göre arayıp buluyor.  Bir süre bu işi bilgisayarda daha kolay yapabileceğini ona söylemeyeceğiz!

Horton'nun YumurtasıDefne yapar da Derin eksik kalır mı? O da aldı eline bir fosforlu kalem, Horton’un Yumurtası hikayesinde bilmediği kelimeleri işaretlemeye başladı: nazik, kibar, yalvarmış, ısrar, usandım, sözünün eri, dalga geçmiş…Ama ne yazık ki Derin’in kullanabileceği bir Türkçe sözlüğümüz yok. Bu yaz Türkiye’ye geldiğimde bir tane almak istiyorum. Ama şöyle iç karartıcı siyah kapağı olmayan, resimli ama yine de kapsamlı bir Türkçe sözlük istiyorum. Geçen sene bir İngilizce- Türkçe sözlük almıştık. Ama onu pek kullanamadık. Bir kere İngilizce sözlüğümüze göre çok az kelime var. İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen çocuklara daha uygun. Bir de Türkçe-İngilizce kısmı yok. Zaten olan bir İngilizce sözlükte kelimelerin yanına Türkçe karşılıklarını eklemiş bırakmışlar. Sizin tavsiye edebileceğiniz çocuklara yönelik iyi bir Türkçe sözlük var mı?

Kelimelerden bahsedince, bugün oğlumla ilk Scrabble maçımızı yaptık. Derin kazandı tabi 🙂 Anneanne yaza hazırlanmaya başla!

scarabble

Fokum ne diye merak ediyorsanız fındıklı lokum değil. Ben anlamayınca Derin oyunun kuralları gereği cümle içinde kullandı: Ben bir fokum.

Reklamlar
Bu yazı çocuk kitapları, çok dilli yaşam içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

6 Responses to Dilimin ucunda (yeni) kelimeler

 1. Pratik Anne dedi ki:

  iPhone da Dictionary app’i can-i gonulden tavsiye ederim. Cocuklara vermiyorum ama ben bakiyorum. Telaffuz konusunda da super kaynak. Bizde Merriam-Webster Elementary Dictionary var. Bizim kitap sozlukteki tek derdimiz, bir kelime icin aciliyor o sozluk. Bir dalinca, o kelimeye bakip, bu kelimeye bakarken ipin ucu kaciyo. Utanmasa bastan sona okuyacak. Simdilerde favorisi ise deyimler.
  Insanin bildigi kelimeyi tarif edememesi de bana koyuyor. Cok fena. Turkcesini biliyorlarsa cok kolay oluyor aslinda 🙂 Biraz kopya oluyor. Ben resimli Turkce sozluk almistim Turkiye’den. Kirmizi kapakli. Usendim simdi asagi inip bakmaya. Sonra bakar yazarim hangisi.

 2. metetortop dedi ki:

  Takip ederken öyle keyif alıyorumki, bilseniz her gün yazarsınız!
  Sevgiler

  • Defne'nin Annesi dedi ki:

   Biliyoruz da hergün yazarsam Scrabble oynayıp çocuklara Türkçe çalıştıracak vakit bulamam. O zaman da yazacak birşey çıkmaz. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s