Biz Türkiye’den döndük

Türkiye tatilimiz göz açıp kapayıncaya kadar geçti. Oysa bu sefer ben çok alışmıştım. Buraya taşındıktan sonra ilk defa Türkiye’de bu kadar uzun vakit geçirdim. Bu yaz işi kırdım da 🙂

Defne_fircaİstanbul’da Defne’nin ilk izlenimi “Anne, burada herkes senin gibi,” oldu. İlk önce tam anlayamadım. Evet, herkes Türkçe konuşuyor ama Defne’nin söylemek istediği tam o değildi. Dilden öte davranışlarımız, insanların birbirlerine tavırları, vücut hareketleri kızıma benim Türkiye’de doğup büyüdüğümü ve aslında oraya ait olduğumu bir daha hatırlattı. Bir yandan da annesinin aslında o kadar da garip biri olmadığını anlamış oldu 🙂 Çocukların bir de kendi isimlerini görmek hoşlarına gitti. Derin adı “Derin Mavi” olan bir balıkçı teknesinin yanında resim çektirdi. Defne oyuncakçılarda gördüğü üstünde Defne yazan herşeyi almak istedi. Sonunda bir saç fırçası ve bir kolye aldı. Bir de defneli sabun. Ben ise kış aylarında İstanbul özlemimi gidermek için Mavi’nin bütün İstanbul serisi tişörtlerini aldım kendime.

Türkiye’de bol bol gezdik. Ören’e, Truva harabelerine, İzmir’e ve Bodrum’a gittik. Atın üst katındaki minik kafalar biziz.

truva_ati

yunanca_alfabeYolda Ayvalık’tan Midilli’ye geçtik. Değişik alfabe hemen dikkatlerini çekti. Akşam yemeğinde çalışmak için birer alfabe kitabı aldım çocuklara. Harfleri söktük ama orada kaldık. Harflerin aşağı yukarı yarısı bizimkilerden farklı. Büyük harfler daha çok benziyorlar. Ben senelerce matematik okuduğum için alfabeyi biliyorum ama tek kelime Yunanca bilmiyorum. Amerikalılar kendilerine çok karışık gelen bir konu için “It’s all Greek to me!” (Bu Yunanca gibi) derler. Biz ne deriz? Arapça? Çince? Bu arada siz Yunanca mı dersiniz Rumca mı?

Tatilden sonra İstanbul’a geri döndük. İstanbul’da en çok Rahmi Koç Müzesini sevdik. Özellikle ikinci kattaki Renkli Matematik Dünyası çok eğlenceliydi.

renkli_matematik_dunyasiBeğendiğimiz bir başka müze de İstanbul Arkeoloji Müzesiydi. Ben çok uzun zamandır gitmemiştim. Marmaray projesi kazılarında çıkanları ise ilk defa gördüm. Defne daha çok tarihle ilgilenirken Derin’in ilgisini projeyi özetleyen grafik çekti. Siz grafikteki hatayı bulabilir misiniz?

600Çocuklar Türkçe sınavlarını başarıyla geçtiler. Kimseye biz yurtdışında yaşıyoruz açıklaması yapmak zorunda kalmadık. Döndüğümüzde Defne Türkçe kitaplar okuyordu. Ne yazık ki benim bu sevincim çok uzun sürmedi. Eve döndükten iki hafta sonra Türkçe kitaplar bırakıldı. Ama henüz aralarında İngilizce konuşmaya başlamadılar. O da okul başlayınca olacak herhalde. Neyse, haftaya okullar açılıyor. Bir sonraki yazımda okul hazırlıklarımızdan bahsederim.

Reklamlar
Bu yazı blog içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Biz Türkiye’den döndük

 1. Anneanne dedi ki:

  Defne’me ve Derin’ime basarili bir sene diliyoruz…

 2. Hoşgeldiniz! Biz de koca bir yazı Türkiye’de geçirdik ve bizimkilerin de en sevdiği şey isimlerini herkes de görmek oldu:-) Deniz zaten mest, adım başı zaten Deniz dolu. Damla ise su şişelerinde ismini gördükçe bayıldı. Türkçe konusu bizde de iyi gitti. Ancak “ya kızım ne diyorsun” “eyvallah” gibi duymaya alışık olmadığım bir konuşma tarzına geçtiler. Hala çeviriler var ama (Seni sonra göürürüm-gürüşürüz yerine, ruj mu giyiyorsun, flut oynayabilir miyim, “direksiyonu kır” da “nasıl ya” diye şoklar falan). Döner dönmez de aralarında ingilizce başladı yine…

 3. Defne'nin Annesi dedi ki:

  Bizde de öyle değişik laflar çıktı tabi ki. Babama Defne bir defasında “Saçmalıyorsun dede!” deyiverdi. Bir yere liste yapmıştım. Bulursam çocuklarımın Türkçeleriyle dalga geçen bir yazı daha yazarım 🙂
  Sizin de okul başlamıştır herhalde bu aralar. Damla ve Deniz’e başarılı bir okul yılı diliyoruz.
  Ebru

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s