Okullar açıldı

Bu yazı da bitirdik. Okulların açılması şerefine hava kapandı. Yağmur yağıyor. Eh buralarda Temmuz’a kadar güneşli günler sınırlı artık. Bu sene Derin okula başladı. Ana sınıfına. Açıkçası evde oğlumu özlüyorum. Üniversite ayın sonunda açılıyor. O zamana kadar evde tek başımayım. Daha çok blog yazayım diyorum ama malzemelerim evde yok ki! Kiminle kitap okuyup, oyun oynayıp, Türkçe çalışacağım ben?

Okullar açılmadan haftalar önce eve alışveriş listesi gönderdiler. İyi ki internet var! Bunları teker teker mağazalarda aramak bayağı vakit alırdı. Amazon’da ise sadece 15 dakika!

kırtasıye

Bu eyalette okulların 180 gün açık olması gerekiyor. Defne için 36 tane kurşun kalem istemişler. Yani beş günde bir yeni bir kurşun kalem! Derin için sadece 24 tane. Pek birşey yazmıyorlar da ondan herhalde. Altmış tane kurşun kalemin ucunu açarken insanın düşünecek vakti oluyor. Biraz daha fazla para verirseniz kalemlerin uçları açılmışlarını satıyorlar. O zaman orta parmağınız kalem açmaktan su toplamıyor. Bu arada kalemler ve diğer birçok şey markalarıyla istendi. İlla ki sarı silgili kurşun kalem. Sınıfta malzemeleri ortak kullanıyorlar o yüzden. Bir tek kulaklıklar kişiye özel. Bit problemi olmasın diye. Evet, burada da çocuklar bitleniyor.

İki sene önce Defne’nin okula başladıkindergarten_pasaportğı gün Türkiye’den dönmüştük. Uçağımız öğlen inmişti. Defne’yi saat ikide sınıfına götürmüştüm. O zaman okul öncesi hazırlıklarını ve okulun ilk günü heyecanını kaçırmıştık. Bu sene Derin’in okula başlaması biraz daha farklı oldu. Geçen hafta çarşamba günü tanışma toplantısı vardı. Eve postaladıkları, internete koydukları, elektronik postaladıkları bilgileri bir defa da müdürden ve öğretmenden dinledik. Perşembe günü de çocuklar sınıflarına gittiler. Defne için pek ilginç bir şey yoktu. Öğretmeniyle tanıştı. Sınıfında dolandı; birkaç arkadaşıyla sohbet etti. Derin’in sınıfında öğretmenleri aktivite hazırlamıştı. Gelen çocukların eline birer “pasaport” verdi. Herkes annesiyle veya babasıyla dolaşıp orada yazanları yaptılar. Sınıfta kalemler nerede, tuvalet nerede, sifon nasıl çekiliyor, kitaplar nerede, çantalar ve ceketler nereye asılıyor öğrendiler. Sonunda da hediye olarak birer kurşun kalem – sarı değil süslü! – aldılar.

Bu hafta pazartesi tatildi. Salı günü Defne’nin okulu başladı. Anasınıflarını iki grup halinde başlattılar. Derin soyadına göre çarşamba günü başladı. Biraz sonra gidip onları okuldan alacağım. Akşam Defne babasıyla paten kaymaya gidiyor. Ben de Derin’den okulun ilk haftası maceralarını dinlerim.

okula_gidiyoruz

Okula başlayan ve başlayacak tüm öğrencilere başarılı bir sene diliyorum. 🙂  Öğretmenlere de kolay gelsin!

Reklamlar
Bu yazı okul içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

8 Responses to Okullar açıldı

 1. metetortop dedi ki:

  Biraz Polyana’lık yapayım, daha çok yazı alacağız sizlerden!
  Bu fotoğrafları çok hoş. İyi yıllar.

 2. aslıhan balkan dedi ki:

  Defne ve Derin’e başarılı ve keyifli bir yıl geçirmelerini dilerim. 🙂

 3. Simla dedi ki:

  Kursun kalem acma bolumu guldurdu beni:)

  • Defne'nin Annesi dedi ki:

   Kolu çevrilerek kalem açan şu mekanik kalemtıraşlardan almak lazım. O zaman çocuklara havale ederim o işi. Yavaş yavaş açarlar kendi kalemlerini. 🙂

 4. Yenı egıtım yılınız hayırlı olsun. ıns bız de bu gunlerı goruruz d eboyle heyecanla yazbaılırız. BU arada ucu acılmıs kalem almayı aklımd abulundurucam 😉

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s