İngilizce ve Türkçe 2014 takvimi

Takvim2014Okulların açılmasıyla birlikte bir 2013-2014 okul takvimine ihtiyacımız oldu. Ben de bugün oturup 2014 takvimimizi hazırladım. Onun ilk yarısını 2013 takviminin son üç ayıyla birleştirince okul yılı çıkıyor ortaya. Yine Türkiye’de ve Amerika Birleşik Devletleri’nde kutlanan belli başlı bayramları koydum. Türkiye’de kutlanan 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim, Şeker ve Kurban Bayramları var. Amerika’da tatil olan Martin Luther King’i anma günü, President’s Day (Başkanlar Günü – ilk başkan George Washington’ın doğumgününe en yakın pazartesi), Paskalya, Memorial Day (savaşta ölenleri andıkları gün), 4 Temmuz Bağımsızlık Günü, Labor Day (İşçi Bayramı), Veterans Day (savaşlarda görev alanların günü), Şükran Günü, Paskalya ve Noel. Bir de resmi tatil olmayan ama kutlamayı çok sevdiğimiz Cadılar Bayramı ve Sevgililer Günü var.

Takvimi basar basmaz hemen okul tatilleri ve doğumgünleri eklenecek. Belli oldukça Türkiye’den ne zaman misafir gelecği ve bizim ne zaman Türkiye’ye tatile gideceğimizi de yazacağız. Ben her şeyi telefonuma yazıyorum tabi ama çocukların bakması için duvarda bir takvim iyi oluyor.

Dün akşam okulda veli toplantısı vardı. Okul müdürü ve okul aile birliği birer sunum yaptılar. Sonra da öğretmenler sınıflarında bu seneki müfredatlarından, yapacaklarından ve beklentilerinden bahsettiler. Ama gecenin en ilginç yanı öğretmenlerin küçük gösterisiydi. Bunu aslında öğrenciler için hazırlamışlar ve onlara geçen hafta yapmışlar. Bir okula hoş geldiniz şarkısı. Dün akşam bir kere de bizim için yaptılar. Aralarındaki tek erkek öğretmen bu sene Defne’nin öğretmeni.

Reklamlar
Bu yazı okul içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to İngilizce ve Türkçe 2014 takvimi

 1. metetortop dedi ki:

  Öğretmenleriniz;
  Mesleklerine, çocuklara ve velilere saygılarından ötürü kutluyorum.
  Bize, özellikle seyrettiğimiz filmler aracılığı ile, Amerika’da çocukların okullarda boş yetiştiği duygusu verildi. Bu hocaların kötü eğitim vermesi mümkün değil!

  • Defne'nin Annesi dedi ki:

   Öğretmenlerin iyi olması yetmiyor. Onlara neleri nasıl öğreteceklerini başkaları söylüyor. Çoğu zaman da beklentileri yüksek tutup başarısız görünmektense standartları düşürüp okulları başarılı göstermek politikacıların ve bürokratların daha çok işine geliyor. Malesef Amerika’da bir çok okulda öğrencilerin çoğu boş değilse de yetersiz yetişiyor. Mesela yabancı dil öğrenmiyorlar. Matematik ve fende olmaları getektiğinden çok gerideler.

   Biz burada oldukşa şanslıyız okullar açısından. Benim yazdıklarımı okuyup Amerika’daki okulların hepsinin böyle olduğunu düşünmek yanlış olur. Türkiye’de de öyle değil mi? İstanbul’da Etiler’deki okulla Hakkari’deki bir köy okulu bir mi? Olabilir mi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s