Üç dilde okul – olsa iyi olurdu da…

Üç dilli yaşamımız Derin’in de okula başlamasıyla biraz zorlaştı. Öncelikle çocuklarla gün boyunca İspanyolca konuşan dadıları artık ona ihtiyacımız olmadığı için işten ayrıldı. Çocuklar İspanyolcalarını unutmasınlar diye onları okuldan alıp ben işten gelene kadar birkaç saat onlarla İspanyolca konuşan başka bir bakıcımız var artık. Ama saatleri çok daha az. İlk problemi bu değişiklikte yaşadık. İlk haftalarda çocuklar Mariana’yla ısrarla İngilizce konuştular. Bir de tabi dilden bağımsız olarak eski dadılarını geri istediler. Artık alışmış olsalar da arada bir hala İngilizce konuşmaya devam ediyorlar.

maravillasTam bunu halletmişken Türkçe problemi yaşamaya başladık. Kızım artık benimle sokakta Türkçe konuşmayı reddediyor. Bazen evde de problem yaşıyoruz. Önceleri kendi haline bırakmak istedim. Ben de İngilizce cevap verdim. Ama birkaç hafta içinde benimle hiç Türkçe konuşmaz oldu. Sonra uyarmaya başladım. O da işe yaramayınca işi şakaya vurdum. İngilizce konuştuğu zaman “Seni duymuyorum,” diyecek oldum ve hiç beklemedğim bir şekilde çok üzüldü. Neredeyse ağlayacaktı. Hemen geri adım attım. Sonra Defne de biraz geri adım attı. Bu aralar yarı İngilizce (sokakta, okul hakkında), yarı Türkçe (evde, özellikle sofrada) konuşuyoruz. Yarım derken dilleri ve kelimeleri karıştırmamaya hala çok özen gösteriyoruz. Türkçe kelimeler aklına gelmediği zaman Defne İngilizcesini söylüyor, biz ona Türkçesini hatırlıyor veya öğretiyoruz. Kaldığı yerden konuşmasına Türkçe devam ediyor.

Bir yanda Defne ile cebelleşirken bir baktım ki Derin de gittikçe herşeyi İngilizce söylemeye başladı. Bir panik atak daha! Hemen önüne Türkçe kitaplar, alıştırmalar kondu. Bir tanesinde soruları Türkçe okuyup cevapları İngilizce yazmak istedi. “Olmaz,” dedim. İkinci hata! Onun da gözler doldu. Rüşvet teklifiyle kazı çevirdim, yanmadı. Rüşveti de resmiyete döktük. Yaptığı Türkçe alıştırmalarla puan topluyor. Bahara yeşil bir bisiklet alacak.

wondersBu aralar etraf sakin. Ama tabi iş konuşmakla bitmiyor. İngilizce konuşmaları, okumaları, yazmaları hızla ilerlerken İspanyolca ve Türkçe yerinde saymakta. İspanyolca için Defne’nin öğretmeninden yardım istedik. Bize derste okuttuğu İngilizce ders kitabının İspanyolcasını buldu. Defne sınıfta yaptıkları üniteleri üstünden birkaç hafta geçtikten sonra Mariana’yla birlikte İspanyolca kitabından bir daha yapacak. Derin için de aynı kitabın birinci sınıf için olanını aldık. Ablası yapınca o da yapmak isteyecek çünkü (inşallah).

Defne’nin okulunda Accelerated Reader adında bir program kullanılıyor. Çocuklar evde veya sınıfta bir kitabı okuyup bitirdikten sonra bilgisayarda o kitabın testini yapıyorlar. Aslında bu program okulda İngilizce kitaplar için kullanılsa da aynı programın İspanyolca kitaplar için testleri de var. Defne’nin öğretmeninden rica ettim Defne’yi arada bir İspanyolca kitap okuyup testini yapması için teşvik edecek. Ne yazık ki benim bildiğim böyle Türkçe bir program yok. İş bana düşüyor bu halde. Defne’nin birkaç tane Türkçe kitabını okuyop kısa testler hazırlamak istiyorum. Okuldaki gibi bilgisayarda yapabilir miyim diye bir araştıracağım. Okulda Defne o testleri yaptıkça puan topluyor. Sınıfta bir sıralama dolayısıyla ufak bir yarış var. Evde de bunu cazip hale getirmek lazım. Hedef puanlar belirleyip hediyeler koysam. Hediyeler yeni kitap dışında birşeyler olmalı herhalde.

Accalerated Reader’ın iPad versiyonu da varmış. İngilizceden başka diller var mı bilemiyorum. Bu testleri yapabilmek için okuduğunuz kitabın AR kodunu bilmeniz gerekiyor. O kodlara bu siteden bakılıyor. Site ayrıca İngilizce (ve İspanyolca) kitap arayıp bulmak için de çok güzel bir kaynak. Ödüllü kitapları, çok okunanları, müfredat kitaplarını arayabiliyorsunuz.

Reklamlar
Bu yazı çok dilli yaşam, okul içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Üç dilde okul – olsa iyi olurdu da…

 1. birgül dedi ki:

  kızlarım için bir çok alıştırmanızı kaydettim. emeğinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.ben de 3 ve 6 yaşındaki kızlarıma ingilizce öğretmeye istiyorum .nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum.ne gibi kaynaklar kullanmalıyım.bana yardımcı olacak önerilerinz var mı.şimdiden teşekkür ederim.

  • Defne'nin Annesi dedi ki:

   Çocuklara dil öğretmek hem kolay hem zor. Kolay çünkü onlarla konuşulduğu zaman kendi kendilerine öğreniyorlar. Bir şey yapmanıza gerek yok. Zor çünkü onlarla sürekli İngilizce konuşacak birilerini bulmanız lazım. Film seyrettirip kitap okuyarak biraz İngilizce’ye aşina olmalarını sağlayabilirsiniz.
   Ebru

   • birgül dedi ki:

    teşekkür ederim defnenin annesi:) öyleyse benimkiler aşina olmaktan pek de öte gidemeyecekler sanırım.en azından bu şartlar da.yine de sessiz takipçiniz olarak bu ve diğer konularda örnek ve önerilerinizi dötrgözle bekliyorum

 2. Allah yardımcınız olsun. Bu durumlarda annenın daha fazla sorumluluk alması gerekıyor. Bız de lokal dıl olarak hem ıng. hem arapca ogrenmemız gerekecek tekrar avusturyaya donecegımız ıcın almanca ogrenmek ıse sart 😦 Acaba 3.5 yasındkaı bır cocuk ıcın cok zorlayacak bır surec olur mıu bılemıyorum. Sızı takıpteyım. Aynı ya da benzer alıstırmaları farklı dıllerde hazırlayıp yapmayı ben de denerım ıns

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s