Sesli kitap

Defne ve Derin kitap dinlemeyi çok seviyorlar. Özellikle gece yattıklarında kitap okuyamayacak kadar uykuları geldiğinde ışıklarını söndürüp Kindle‘larında kitap dinliyorlar. Defne son altı aydır Harry Potter serisine dalmış vaziyette. Kitaplarını okuyor, kitapları bitince filmlerini seyrediyor, uyumadan önce de kitapları dinliyor. Derin ise bu aralar Keloğlan masalları dinliyor. Babaları nereden bulup indirmiş bilemiyorum. Bilemiyorum çünkü Türkçe sesli kitap satın almak bildiğim kadarıyla mümkün değil. Ben internetteki kitapçılarda aradım bulamadım. Sizin bildiğiniz bir kitapçı varsa lütfen söyleyin. İnternet köşelerinde aranmaktan kurtulalım.

Sesli kitap çok pratik. Arabada giderken, yolda yürürken, uyumak üzereyken ve müzik dinleyebileceğiniz her durumda aynı şarkıları tekrar tekrar dinlemek yerine kitap dinleyebilirsiniz. Gözleriniz de yorulmaz.  İngilizce kitaplarda seçenekler çok fazla. Çok satan bütün kitapların sesli kitapları da oluyor. İspanyolca kitapları da bulabiliyoruz. Ya satın alıyoruz, ya da kütüphaneden ödünç alıyoruz. Ama Türkçe kitap bulamıyoruz.

Geçenlerde Deniz’le (Defne ve Derin’in babaları) konuşurken aklıma ortaokulda bir körler okuluna yaptığımız ziyaret geldi. Türkiye’de bu okulların kütüphanelerinde sesli kitapların olabileceğinden bahsettik. Deniz de Milli Kütüphane‘nin internet sayfasına girip bakmış. Üyelik formunu doldurmuş. Tam sesli kitap alabileceği için sevinirken karşısına şu yazı çıkmış:

Milli Kütüphane

Neden Türkiye’de kitap dinleyebilmek için kör olmak gerekiyor? Okumayı bilmeyenlere, okumayı yeni öğrenen çocuklara, oturup kitap okuyacak vakit bulamayanlara, gözleri bozulmaya başlayan yaşlılara, haftanın on saatini arabasında veya otobüste trafikte geçirmeye mecbur olanlara, yurtdışında yaşayıp çocukları Türkçe öğrensin diye çabalayanlara, okumayı sevmeyen ama dinlemeyi sevenlere yazık değil mi? Neden mevcut bir kaynağı ülkede yaşayan insanların çoğundan saklamak gereğini duyuyorlar? Ben anlayamıyorum. Bu durumda babam bana “Çok Amerikalı oldun sen kızım” der herhalde. Anlamayacak ne var ki? Gözün görüyorsa aç adam gibi kitap oku!

Reklamlar
Bu yazı blog içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

10 Responses to Sesli kitap

 1. Defne'nin Annesi dedi ki:

  İdefix’te biraz önce bir daha “sesli kitap” aradım. Daha önce becerememişim herhalde. Bu sefer 37 tane bulabildim.

  http://www.idefix.com/kitap/sesli-kitaplar-yayincilik/firma_urun.asp?fid=1534
  Ebru

 2. seraptortop dedi ki:

  Bana çok güzel bir fikir verdin Ebru’cum. İstanbul trafiği her sene daha bir kaos. Neden müzik dinlemek yerine kitap dinlemiyorum? Eskiden radyolarda ”arkası yarın” vardı. Çok severdim. Onun gibi olur. yalnız bir tehlikesi var. Vardığım yere geldiğimde kitabın heyecanlı bir yeriyse inemiyebilirim!!!!!!!!
  Çocuklar için sesli kitabı bizim Lions’dan araştıracağım.

  • Defne'nin Annesi dedi ki:

   Kitap bulmak kolay değil. Yukarıda verdiğim adresteki masal olmayan kitaplar anca 10-15 tane. Arabadan inince telefonunuzda devam edersiniz dinlemeye. Derin kulaklıklarıyla uyuya kalıyor bazen.

 3. metetortop dedi ki:

  Gördünmü bizde de varmış sesli kitap.

 4. ÇokBilmiş dedi ki:

  Ben de aynı yöntemi denemiştim bir süre önce. Zamanında körler için kitap okumuşluğum vardı. Sesli kitap kütüphanesinden 4 yalındaki kızım için yararlanabilir miyim acaba diye düşünüp arama yapmıştım. Form doldurma kurallarında kör olduğumu beyane etmek üzere özel kimlik numarası istenince sanki engelli park yerine park etmişim gibi utandım birden. Sonra ne utanıyorum ki diye düşündüm, kimsenin hakkını yiyor değilim, bu hizmet çocuklar da ve hatta kitap okumayan Türk halkı toptan faydalansa kimin zararına olur ki bu? Müsait bir zamanımda bilgi edinme hakkından faydalanarak neden sesli kütüphanenin halka açılmadığını soracağım ilgili makam artık neresiyse. Telif hakkı nedeniyle sorun oluyor diyecekler muhtemelen ama telif hakkı çoktan ortadan kalkmış eski eserler de var. Muhtemelen telif hakkı araştırması yaparak ektra yük üstlenmek istemiyorlardır. O durumda kör olmayanlara ücreti mukabili versinler diyeceğim ama onun için de yazar, yayınevi, çevirmen vs ile telif üzerine anlaşma yapmaları filan lazım. Uzun iş diye üşeniyorlardır muhtemelen. Yine de biz üstümüze düşeni yapalım, belki birileri bu açığı farke eder.

  • Defne'nin Annesi dedi ki:

   Koskoca Milli Kütüphane telif hakkı problemi yaşamamalı. Kütüphane dışında da müzik ve baskı kitap piyasaları bu kadar gelişmişken neden daha çok yayınevi sesli kitap yapmıyor acaba? Kopyalanmasın diye diyeceğim ama CD, DVD satıyorlar. Ne farkı var sesli kitabın? Bence çok daha az kopyalanır. Bambaşka bir konu ama bilgi edinme hakkına da çok güvenmemek lazım. Geçenlerde Nüfus Müdürlüğünün internet sayfasında geziniyordum. Ailenizle ilgili bilgi isteyemezsiniz diye kanun çıkarmışlar. Hani bilgi edinme hakkını kullanıp dedem kim diye sorarsınız diye.
   Ebru

 5. lalebekyel dedi ki:

  Kuralları detaylı düşünülmeden bir kere hazırlanılmış, öylece devam ettiriliyordur… Belki bir şekilde ulaşıp, yetkilileri haberdar etmek işe yarar…

 6. mehmet dedi ki:

  merhabalar
  “100 Klasik Türk Hikayesi” bir arkadaşım paylaşmıştı sayfasinda cocuklar için faydali olur inşallah. http://www.youtube.com/playlist?list=PLDciZJSrnQ4gc2_BVDw46jP4yW3qCJLvV

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s